Wybór pompy głębinowej
Jaką pompę głębinową wybrać? Na jakie parametry pompy trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Dobór pompy do studni
Dobór odpowiedniej pompy do studni jest kluczowy do prawidłowej pracy całej instalacji nawadniającej. Wielu klientów zastanawia się jaką pompę do studni wybrać.
Sposób doboru pompy do studni
Kluczowe parametry przy doborze pompy do studni to:
1) Średnica studni
Pompa musi być tak dobrana, aby zmieściła się do studni i żeby była zachowana wolne przestrzenie między krawędzią pompy a ścianką studni. Dlatego warto jest kupić pompę, której średnica jest minimum 20mm mniejsza od średnicy studni.
2) Wysokość podnoszenia i wydajność
Parametry podawane przez producentów pomp są parametrami maksymalnymi. W rzeczywistych warunkach pracy pompa nie osiąga takich parametrów. Na przykład:
Wydajność maksymalna pompy wynosi 70l/min. Pompa osiągnie tą wydajność tylko wtedy, gdy nie będzie miała żadnych oporów przepływu po stronie ssawnej i tłocznej.
W rzeczywistości wydajność tej pompy będzie o wiele niższa (może to być 20-40 l/min).
Zatem: jak dobrać pompę do swojej studni?
W najprostszym wypadku należy znacznie zawyżyć parametry kupowanej pompy (minimum x3), jednak jest to sposób jedynie przybliżony.
Faktyczny punkt pracy pompy jest punktem przecięcia dwóch krzywych:
1) wykresu charakterystyki pompy, która jest podawana przez producenta
2) wykresu charakterystyki instalacji, której wzór powinien być wyprowadzony w oparciu m.in. o straty ciśnienia liniowe i miejscowe panujące w instalacji.
Jeżeli nie posiadamy takich obliczeń to dobór pompy do studni może odbyć się jedynie w sposób przybliżony, a faktyczne parametry pracy pompy mogą różnić się od tych teoretycznych.
3) Wysokość pompy
Pompa musi być w każdym momencie pracy całkowicie zanurzona w wodzie (wyjątek stanowią pompy z płaszczem chłodzącym), dlatego tak ważne jest określenie minimalnej wysokości lustra wody w studni.
Należy również pamiętać, aby pompa zawieszona była na zgodnej z instrukcją danej pompy wysokości od dna studni, aby nie zasysała znajdujących się tam zanieczyszczeń.
4) Moc pompy do studni
Jest to parametr idący w parze z wysokością podnoszenia i wydajnością maksymalną pompy. Najpopularniejsze pompy do nawadniania mają moce od 370W do 2000W ale oczywiście w przypadku większych instalacji moce pomp mogą być o wiele większe.
5) Zasilanie pompy do studni
Mamy do wyboru pompy na 230V lub 400V. Wybieramy wedle własnych możliwości i potrzeb.
6) Długość kabla zasilającego
W naszej sprzedaży posiadamy pompy do studni o różnych długościach przewodów zasilających.
Część pomp posiada fabrycznie dołączony przewód, pompy mocniejsze mają wyprowadzony 1m przewodu w celu jego dalszego przedłużenia we własnym zakresie.
Ważne jest wykonanie prawidłowego, szczelnego podłączenia elektrycznego, na przykład poprzez zastosowanie opaski termozgrzewalnej.
Istnieje możliwość przedłużenia długości kabla do pompy bezpośrednio u producenta za dopłatą.
7) Antypiaskowość pompy
Pompy są przeznaczone do pracy w wodzie czystej bez zawartości zanieczyszczeń i substancji stałych.
W naszej ofercie posiadamy jednak pompy "antypiaskowe". Pompy z tej serii mogą pompować wodę do 3% zawartości piasku.
Przejdź do strony głównej